Trečiadienį, gruodžio 14 d., Europos Parlamente įteikta šių metų Sacharovo žodžio laisvės premija. „Kovojame už tiesą, demokratiją ir orumą, tačiau duokite mums ginklų“ – pareiškė Oleksandra Matvijčuk.
Pirmą kartą nuo premijos įkūrimo 1988 m., laureatu išrinkta ne nusipelniusi asmenybė ar asmenybės, žinoma žmogaus teisių ar tarptautinė organizacija, o tauta, „kasdien kenčianti nuo Rusijos vykdomų žiaurumų, naikinimo, griovimo, mirties, ekonominio nuosmukio ir daugelio kitų sunkumų“, pažymėjo premijos skyrimo motyvacijoje Europos Parlamentas, kartu priminęs milijonų ukrainiečių krašto viduje ir užsienyje patiriamus sunkumus.
Skirdamas šių metų Sacharovo žodžio laisvės premiją, Europos Parlamentas patikino, kad „nuo 2022 metų vasario 24 d. Ukrainos žmonės ryžtingai priešinasi neišprovokuotam ir neteisėtam Rusijos agresijos karui ir kad tęsiama agresija yra naujas etapas karo, kurį Rusija pradėjo prieš Ukrainą 2014 m. po Orumo revoliucijos, per kurią ukrainiečiai reikalavo, kad šalis pasirinktų europinį kelią“.
Premijos motyvacijoje įvardyti kai kurie ukrainiečiai, pradedant prezidentu Volodymyru Zelenskiu, ir organizacijos, kurių vadovų ir narių įsipareigojimas gelbėti ir ginti Ukrainą atspindi visos tautos pastangas. Europos Parlamentas, skirdamas premiją nepalaužiamiems Ukrainos žmonėms, paminėjo Ukrainos valstybės skubiosios pagalbos tarnybą, Donbase žmonių gyvybes gelbėjančios asociacijos „Tairos Angelai“ steigėją ir buvusią karo belaisvę Juliją Pajevską, pilietinio pasipriešinimo ir žmogaus teisių gynybos Rusijos okupuotose teritorijose sąjūdį „Geltonasis kaspinas“, buvusį Melitopolio merą, rusų belaisvę patyrusį ir ukrainiečių rezistencijos simboliu vadinamą Ivaną Fiodorovą, ir Oleksandrą Matvijčuk, žmogaus teisių advokatę, NVO Pilietinių laisvių centro, registruojančio Rusijos kariuomenės Ukrainoje įvykdytus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui, vadovę.
Italijos katalikų žinių agentūra SIR primena, kad Oleksandra Matvijčuk neseniai pelnė Nobelio taikos premiją, dabar moteriai įteikta EP Sacharovo žodžio laisvės premija. Komentuodama savo pastangas, premijos laureatė sielojosi, kad nors užfiksuota daugiau kaip 27 000 karo nusikaltimų nuo invazijos pradžios, karas kliudo patikrinti faktus realiu laiku – žmonės tapo skaičiais. „Putinas bijo ne NATO, o laisvės!“, „Ukraina kovoja už tiesą, demokratiją ir orumą, tačiau duokite mums ginklų“ – pareiškė Europos Palamento Sacharovo premijos nepalaužiamiems Ukrainos žmonėms laureatė. (SAK / Vatican News)