2022 m. balandžio 20 d. kasdienėje vaizdo žinioje Ukrainos graikų katalikų didysis arkivyskupas Sviatoslavas Ševčukas ypatingai meldė už Mariupolį, už Ukrainos gynėjus, ir komentavo Didžiąją savaitę pagal bizantiškąją liturgiją, kuri trečiadienį atkreipė dėmesį į Judo Iskarioto išdavystę.
56-osios karo dienos žinioje didysis arkivyskupas S. Ševčukas sakė: – „Šiomis dienomis meldžiamės, gedime ir kovojame už mūsų šlovingą Mariupolį, kuris didvyriškai priešinasi priešui ir šaukiasi Ukrainos bei pasaulio sąžinės pagalbos, kad būtų atverti humanitariniai koridoriai ir išgelbėtos gyvybės. Daugiau nei šimtas tūkstančių civilių vis dar liko šiuose mirties spąstuose.“
Ganytojas nepamiršo paminėti ir kitų vietų, kurios išgyveno dar vieną dramatišką naktį, kurią pakeitė nauja dramatiška diena, kur vyksta dideli mūšiai.
Didžiosios savaitės liturgija trečiadienį atkreipė dėmesį į tragediją apaštalų tarpe – į vieno iš jų, Judo Iskarioto išdavystę ir tai, kas už jos slypi. Šis Kristaus mokinys, matęs jo stebuklus, kasdien girdėjęs jo mokymą, lydėjęs Mokytoją visose kelionėse, matęs visus jo darbus, įskaitant išgydymus, nuėjo pas Jeruzalės religinę valdžią pasiteirauti: „Ką man duosite, jeigu jį išduosiu jums?“
„Šis išdavystės reiškinys, kurį mums aprašo šventoji Evangelija, turi du aspektus. Pirmas dalykas – mokinio bandymas panaudoti Mokytoją savo tikslui pasiekti“, – sakė ukrainietis ganytojas. Pasak jo, mes nežinome, kokios mintys užvaldė Judą, tačiau aišku, kad tai nebuvo Dievo mintys ir kad nepavykus pasinaudoti Mokytoju savo siekiams, jis nusprendė jį išduoti.
Antras dalykas – įkainoti neįkainojamą, įkainoti tai, kas neturi kainos. Vagystėmis užsiimantis vagis niekada teisingai neįvertina pavogto daikto. Jis visada stengiasi jį parduoti pusvelčiui ir taip nuvertina tai, ką atėmė iš kito žmogaus. Dar daugiau: išduodamas savo Mokytoją Judas ne tik jį nuvertino, bet ir įkainojo žmogaus gyvybę, kuri neturi kainos. Įkainojo patį Viešpatį Dievą. Tai tikra tragedija. Galiausiai Judo išdavystė ir prekyba žmogaus gyvybe tapo, priminė didysis arkivyskupas S. Ševčukas, šio nelaimingo žmogaus mirties, pakeliant ranką prieš save patį, priežastimi. Jėzus leido save išduoti, tai buvo jo kelio dalis, bet perspėjo, jog vargas tam, kuris išduoda.
„Šiandien klausiame savęs: kaip aš gyvenu? Ar kartais neturiu pagundos išduoti? Ar kartais nebandau įkainoti to, kas neįkainojama, kad išsiderėčiau didesnę naudą sau“, – sakė graikų apeigų katalikų didysis arkivyskupas.
Pasak jo, karas yra baisus momentas, kai paaiškėja paslėpti dalykai. Greta didvyriškumo pavyzdžių turime ir niekšybės bei išdavystės pavyzdžių. Tarp prekiavusių ar prekiaujančių Ukraina yra ir tų, kuriems buvo patikėta valdžia, kurie buvo išrinkti deputatais, nors Ukraina yra motina, kuri neturi kainos, kaip ir jos vaikai, kovojantys už savo teisę į gyvenimą. Panašiai, pažymėjo arkivyskupas, įsibrovėliams kartais išmanusis telefonas ar buitinė virtuvės technika yra vertingesnė už žmogaus gyvybę.
„Šią dieną prašome: Viešpatie, išlaisvink mus nuo išdavystės nuodėmės ir nuo žmogaus gyvybės nuvertinimo nuodėmės“, – meldė Sviatoslavas Ševčukas, melsdamas taip pat stiprybės įveikti visas išdavystes ir išdavikus, likti ištikimais, tokiu būdu priartinant Ukrainos pergalės dieną. (RK / Vatican News)