Pasaulinės sveikatos organizacijos ir Jungtinių Tautų organizacijos vaikų fondo (UNICEF) regioniniai vadovai paskelbė pareiškimą, kuriame ragina kuo greičiau sukurti kanalus, kuriais būtų galima siųsti į Afganistaną humanitarę pagalbą.
Šiuo metu nėra galimybių siųsti humanitarinės pagalbos Afganistano žmonėms, kuriems jos labai reikia, rašoma pareiškime. Pastarosiomis dienomis daugiausia dėmesio skiriama didelėms oro operacijoms, skirtoms evakuoti užsienio šalių piliečius ir tuos afganus, kurių gyvybei ir laisvei gresia didžiausia grėsmė, tačiau negalima pamiršti daugumos gyventojų humanitarinių poreikių. PSO ir UNICEF ragina sudaryti sąlygas netrukdomai tiekti vaistus ir kitas gyvybingai svarbias medžiagas milijonams žmonių. Pareiškime primenamas kad prieš pastarųjų savaičių įvykius Afganistane buvo vykdoma trečia pagal dydį humanitarinė operacija pasaulyje – pagalba buvo teikiama daugiau kaip 18 mln. žmonių. PSO ir UNICEF ragina nedelsiant atkurti humanitarinį oro tiltą, kad pagalba Afganistanui būtų nuolat ir netrukdomai teikiama.
Pareiškime primenama, kad ir prieš dabartinius staigius ir pagrįstai daug susirūpinimo sukėlusius pasikeitimus humanitarinė padėtis Afganistane buvo labai sunki dėl daug metų užsitęsusio karo, sausros ir COVID-19 pandemijos. Turi būti sudarytos sąlygos tarptautinėms humanitarinėms agentūros ir toliau netrukdami veikti. Ypač dabartinės sumaišties metu reikia kuo greičiau užtikrinti, kad nė vienas žmogus nemirtų dėl to, kad negali gauti pagalbos.
Padėtį Afganistane su nerimu stebi Krikščionių ir musulmonų vyriausiasis žmonių brolybės komitetas, kurio vienas iniciatorių buvo popiežius Pranciškus. Jungtinių Arabų Emyratų sostinėje Abu Dabyje įsikūrusi institucija paragino saugoti žmogaus teises ir žmogaus orumą, visų pirma Afganistano moterų teises. Rugpjūčio 20 d. paskelbtame pareiškime teigiama, kad komitetas su dideliu susirūpinimu stebi padėtį Afganistane. Naujoji šalies valdžia raginama gerbti Afganistano visuomenės etninę, kalbinę ir religinę įvairovę, neatstumiant nė vienos iš ją sudarančių grupių, ir užtikrinti visų žmonių lygybę.
Vyriausiasis žmonių brolybės komitetas yra vienas iš popiežiaus vizito Jungtiniuose Arabų Emyratuose 2019 m. vasario 3–5 d. vaisių. Abu Dabyje Šventasis Tėvas ir Kairo al-Azharo didysis imamas Ahmadas al-Tayyebas pasirašė bendrą dokumentą dėl žmonių brolybės siekiant taikaus sambūvio pasaulyje. 2019 m. rugpjūčio 19 d. oficialiai įsteigto komiteto tikslas – skatinti visus žmones, ypač krikščionis ir musulmonus, gyventi pagal žmonių brolybės vertybes. (JM / Vatican News)