Rugpjūčio 18–23 dienomis Italijos Rimini mieste, prie Adrijos jūros, vyksta kasmetinis Tautų bičiulystės susitikimas.
Šiuos susitikimus kasmet rengia Italijoje prieš penkis dešimtmečius gimęs katalikų pasauliečių judėjimas „Comunione e Liberazione“, į Rimini sukviečiantis politikos, visuomenės ir Bažnyčios atstovus iš Italijos ir kitų šalių. Šiemetinio, jau keturiasdešimt pirmojo, susitikimo formatas kitoks, negu įprasta. Dėl pandemijos dauguma diskusijų ir susitikimų vyks dalyvaujant ribotam tiesioginių dalyvių skaičiui, kiti susitikimą galės stebėti nuotoliniu būdu. Šiemetinio susitikimo tema – prieš daugiau kaip šimtą metų gimusio žydų mąstytojo Abraomo Joshua Heschelio žodžiai: „Jei nemokame stebėtis, liekame abejingi tam, kas kilnu“.
Rimini mieste prasidėjusio susitikimo dalyvius ir visus, kas jį stebi per internetą, pasveikino popiežius Pranciškus. Vatikano valstybės sekretorius kardinolas Pietro Parolinas popiežiaus vardu pasiuntė laišką Rimini vyskupui.
Laiške kardinolas pirmiausiai pastebi, kad pandemija kartu su visomis konkrečiomis asmeninėmis ir visuomeninėmis problemomis, su ekonomine krize ir pavojais darniam visuomenių sambūviui atnešė ir suvokimą, kaip labai žmogus yra pažeidžiamas ir kaip labai jam reikia kito žmogaus artumo ir pagalbos. Kardinolas cituoja popiežiaus Pranciškaus žodžius, ištartus kovo 27 d. Šv. Petro aikštėje vykusių pamaldų metu: „Supratome, kad esame toje pačioje valtyje, visi silpni ir pasimetę. Audra atskleidžia mūsų pažeidžiamumą ir padeda atmesti visus neteisingus ir nereikalingus įsitikinimus, kuriais vadovaudamiesi sudarinėjome savo darbotvarkes, kūrėme savo projektus, formavome įpročius ir prioritetus. Buvome užmigę ir atsisakę to, kas mus maitina ir palaiko, kas suteikia jėgų mūsų gyvenimui“.
Pasak kardinolo, mus turi stebinti ne tik blogi dalykai ir negatyvios patirtys. Sugebėjimas stebėtis turi būti nuolatinis žmogaus bruožas. Kalbant apie nuostabą, rašo kardinolas, ateina į galvą Jėzaus kvietimas būti kaip vaikai. Nuostaba būties akivaizdoje – tai ir vienas pagrindinių antikos filosofijos principų. Pastaraisiais mėnesiais mes patyrėme tą nuostabos matmenį, kuris pasireiškia per atjautą ir solidarumą, kai žmogų ištinka kančia, netikrumas dėl ateities, kai jis pasuknra trapus. Matėme gydytojus ir slaugytojus, kurie su pasiaukojimu priėmė dabartinio meto sunkumų mestą iššūkį. Šia prasme, pasak kardinolo, Rimini prasidedančio šiemetinio susitikimo tema – „Jei nemokame stebėtis, liekame abejingi tam, kas kilnu“ – yra galingas raginimas nustebus pasinerti į žmogaus širdies gelmes.
Popiežius Pranciškus kviečia visus ir toliau bendradarbiauti liudijant nuostabą, kurią žmogus išgyvena, kai susitinka su žmogumi tapusiu Dievu. Visada mus testebina Jo veidas, rašo kardinolas Pietro Parolinas ir primena vienoje homilijoje šv. Jono Pauliaus II pasakytus žodžius: „Gera būti žmogumi, nes tu, Jėzau, tapai žmogumi“. (JM / Vatican News)