Sausio 13 dieną Romoje žengtas žingsnis link taikos Pietų Sudane. Šv. Egidijaus bendruomenei tarpininkaujant pirmą kartą susitiko visų šios vienos iš jauniausių pasaulio valstybių politinių jėgų atstovai ir pasirašė deklaraciją, kuria įsipareigojo siekti taikos.
2018 metais buvo pasirašytas taikos susitarimas tarp valdžioje buvusių jėgų ir dalies opozicijos, tačiau kita opozicijos dalis tuo metu susitarimo neparėmė. Šį kartą prisidėjo ir ji.
Deklaracija sudaryta iš trijų esminių punktų. Visų pirma tuoj pat, nuo sausio 15 dienos vidurnakčio, nutraukti priešiškus veiksmus vienas kito atžvilgiu. Antra, užtikrinti humanitarinių organizacijų narių saugumą ir sąlygas jiems darbuotis. Trečia, sukurti mechanizmus, kurie leistų išspręsti nesutarimus be ginklo rankose, ieškant visų pirma to, kas vienija, o ne kas skiria.
Galima priminti, kad 2019 metų balandį dalis pagrindinių Pietų Sudano lyderių atvyko į Romą, nes atsiliepė į popiežiaus Pranciškaus kvietimą dalyvauti neįprastose „dvasinėse ir diplomatinėse rekolekcijose“. Jų pabaigoje Šventasis Tėvas taip pat padarė gestą, kuris nepaliko abejingų, – priklaupė ir pabučiavo Pietų Sudano lyderių kojas, melsdamas juos susitaikinti, o jei tenka ginčytis, tai nesigriebti smurto. Savo komentaruose Pietų Sudano lyderiai kalbėjo apie šį gestą kaip tai, kas juos įpareigojo ir įkvėpė nutraukti tarpusavio kovas.
Popiežius Pranciškus ne kartą buvo išreiškęs troškimą nuvykti į Pietų Sudaną būtent sutaikinimo intencija. Prieš keletą metų buvo pradėti konkretūs kelionės planavimo darbai, tačiau dėl saugumo trūkumo kelionė buvo atšaukta. Buvo kalbama ne tiek apie asmeninį popiežiaus saugumą, kiek apie tikinčiųjų. Saugumo trūko keliuose ir galimose susibūrimo vietose. Pranciškus išreiškė ryžtą šiais metais aplankyti Pietų Sudaną, vieną iš neturtingiausių, didžiulės humanitarinės krizės kankinamų kraštų pasaulyje.
Dabartiniai taikos susitarimai tarp Pietų Sudano valdžios ir opozicijos lyderių leidžia pagrįstai viltis, kad bus įvykdytos sąlygos popiežiaus kelionei. Ji išsiskirs ir ekumeniškumu. Pietų Sudanui atsiskyrus nuo Sudano, pastarajame krašte liko musulmonų dauguma, o pirmajame gyvena dauguma krikščionių, priklausančių įvairioms Bažnyčioms ir bendruomenėms. Popiežių atvykti pakvietė ne vien katalikai, bet ir kitų bendruomenių vyresnieji. Ne vien popiežius, bet ir kiti krikščionių lyderiai stengiasi daryti, ką gali, kad kovos būtų nutrauktos ir stojus taikai kraštas pradėtų vystytis. Todėl jau dabar paskelbta, kad, jei kelionė įvyks, popiežius keliaus kartu su Kenterberio arkivyskupu ir pasaulio anglikonų primu Justinu Welby bei buvusiu Škotijos Bažnyčios moderatoriumi Johnu Chalmersu. (RK / Vatican News)