„Tikėjimo tiesos nekintamos; kita gali būti pritaikoma kintančioms sąlygoms“, – sako Vyskupų sinodo generalinis sekretorius kardinolas Lorenzo Baldisseri, portalui Vatican Insider duotame interviu komentuodamas gana gyvas reakcijas, kurias sukėlė pirmadienį Vatikane pristatytas šių metų rudenį vyksiančio Amazonijai skirto Vyskupų sinodo darbo dokumentas.
Dokumentas labai plačiai apžvelgia Bažnyčios buvimą ir veikimą Amazonijoje: ne tik evangelizavimo misiją, bet taip pat žmonių gyvenimo kontekstą, socialines ir ekonomines sąlygas, gamtos apsaugą. Tačiau didžiausio dėmesio susilaukė į darbo dokumentą įtrauktas siūlymas pasvarstyti apie galimybę ypatingais atvejais šventinti kunigais santuokoje gyvenančius vyrus. Kai kas šį siūlymą pavadino „Trojos arkliu“, naudojamu tvarkai Bažnyčioje griauti, pirmiausia naikinti kunigų celibatą, o tolimesnėje ateityje gal ir reikalauti, kad kunigystės sakramentas būtų teikiamas moterims.
„Absoliučiai atmetu tokius kaltinimus“, – pasakė kardinolas Baldisseri. „Mokymas, jo esmė yra nekintami. Į visa kita galima gilintis ar ką nors išradinėti“. Vyskupų Sinodo generalinis sekretorius sakė, kad reikia atsiminti, jog ši Sinodo asamblėja bus skirta specifiniam regionui, su savitomis problemomis ir poreikiais. Reikia taip pat atsiminti, kad darbo dokumentas – Instrumentum laboris – tai parengiamųjų konsultacijų rezultatas. Jis nėra Sinodo darbo vaisius, tai parengiamasis dokumentas, į kurį suplaukė iš vyskupijų gauti pasiūlymai. Tai, kas sudėta į šį dokumentą, bus pagrindas Sinodo asamblėjos metu vyksiantiems debatams, o atsakymus į šiame dokumente iškeltus klausimus duos Sinodo tėvai.
Jeigu būtų nuspręsta kai kuriais atvejais Amazonijoje šventinti kunigais šeimas turinčius vyrus, tai kodėl to paties nedaryti, tarkim, Vokietijoje, kur irgi vis dažniau kvestionuojamas celibato privalomumas? Savaime suprantama, kad Amazonijos problemoms skirtas Sinodas turės įtakos visai Bažnyčiai, sakė kardinolas. Tačiau apie tai kalbėdami turime atsiminti, kad Bažnyčia panaši ne į monolitinę sferą, bet – kaip mėgsta sakyti popiežius Pranciškus – į daugiabriaunę geometrinę figūrą. Bažnyčią sudaro viena aiški Evangelijos žinia ir daugybė įvairių sprendimų; Bažnyčios vienybė susideda iš įvairiausių skirtingumų. Kiekvienas regionas turi savo specifiką ir tai, kas tinka Amazonijos kontekstui, nebūtinai tiktų Vokietijai. Kiekvienu atveju reikia atsiminti, kad tikėjimo mokymas nekinta, o į visa kita, kas nėra tiesiogiai susiję su Evangelijos žinia, gali būti gilinamasi, pritaikoma laikams, vietoms ir sąlygoms, sakė Vyskupų sinodo generalinis sekretorius kard. Lorenzo Baldisseri. (JM / VaticanNews)